Silikónové formy

Výroba sviečok a figúriek zo včelieho vosku

     Sviečky a figúrky vyrábané z včelieho vosku ako aj liečivé a relaxačné voskové sviečky sú známe už stovky rokov. V minulosti boli používané hlavne pri liturgických úkonoch a ako zdroj svetla v domácnostiach. Vyznačujú sa krásou a originálnym vzhľadom, pri horení nedymia, šíria vôňu medu a propolisu, a záporne ionizujú vzduch. Eliminujú elektromagnetické žiarenie, ktoré vytvárajú elektrické spotrebiče a neutralizujú cigaretový dym.
     Správne pálenie voskových sviečok umožňuje relaxáciu, pokoj, uľahčujú dýchanie, zmierňujú nádchu a astmu, a povráva sa, že znižujú aj krvný tlak. Sviečky by mali horieť denne pätnásť - šesťdesiat minút.
     Včelí vosk z ktorého sa vyrábajú voskové sviečky je metabolický produkt včely medonosnej, plastickej konzistencie, oranžovožltej až svetlohnedej farby s typickou voskovou vôňou. Získava sa zo starej voštiny a zvyškov, ktoré vznikajú počas odviečkovania plástov. Spracúva sa mokrou cestou za tepla (parou a horúcou vodou), čistí sa sedimentáciou a filtrovaním , sterilizuje sa teplom (jednu hodinu pri teplote 117 - 118 °C). Po vytopení, prefiltrovaní a prečistení vosku, je možné ho ešte dodatočne "upraviť" pridaním éterických olejov alebo rôznych aróm, aj keď to nie je nevyhnutné.

Návod ako vyrobiť voskovú sviečku v niekoľkých jednoduchých krokoch:

Budete potrebovať nasledovné:
•    Silikónovú formu
•    Knôt, ktorého hrúbka zodpovedá veľkosti sviečky. Hrúbka knôtu býva uvedená na obale silikónovej formy. Čím je sviečka väčšia, tým silnejší knôt je treba použiť.
•    Gumičky alebo šnúrka
•    Špáradlo alebo špajdľa
•    Silikónový sprej (nepovinné). Používa sa na vnútornú časť silikónovej formy, aby sa sviečka po vychladnutí ľahšie odlepila od formy. Taktiež sa používa na vytvorenie lesklého efektu sviečky.

  Odporúčaný spôsob použitia:

Pre jednoduchšie vybratie sviečky z formy odporúčame formu z vnútornej strany postriekať silikónovým sprejom.
Knôt by mal byť do formy zavedený a napnutý ešte pred naliatím vosku.
Forma by mala byť pred zaliatím zviazaná pomocou šnúrky alebo elastických gumičiek.
Na plnenie formy treba použiť tekutý vosk ohriaty na teplotu medzi 50-60 °C.
1. Príprava formy

     Ak sa sviečka odlieva do silikónovej formy s komplikovanejším alebo viac členitým vzorom, je vhodné ju najskôr zvnútra nastriekať silikónovým sprejom (je možné ho zakúpiť v našom internetovom obchode, kód: SILIK01). Sviečka sa potom po vychladnutí ľahšie oddelí od formy. Následne je potrebné odrezať správnu dĺžku knôtu (musí byť dlhší, než je forma) a prevliecť ho stredom formy, pričom knôt prečnieva na oboch stranách. Ďalším krokom je zafixovanie formy pomocou sťahovacích gumičiek alebo šnúrky, najlepšie na viacerých miestach. Nakoniec sa upevní knôt ku špáradlu na vrchnej strane formy a potiahnutím knôtu zo spodnej strany ho treba dobre našpanovať. Silikónovú formu môžeme postaviť na podložku alebo misku pre prípadné vytečenie vosku.
POZNÁMKA: Niektoré veľké formy NIE SÚ pozdĺžne prerezané (ide najmä o jednoduché valcové sviečky ako Hromnička a podobne). Je to kvôli prípadnej deformácii výslednej sviečky alebo viditeľnosti spoja. Tu odpadá zafixovanie formy pomocou sťahovacích gumičiek. Na týchto formách je na spodku otvor pre knôt. Postup na umiestnenie knôtu je nasledovný: Keďže je forma dosť vysoká, použite drôtik, pomocou ktorého knôt jednoducho prestrčíte. Najskôr prestrčte drôt cez spodnú dieru a veďte ho cez formu až kým nevyjde na druhej strane. Tam upevnite dostatočne dlhý knôt pomocou očka na drôte a naspäť ťahajte drôt aj s knôtom, až kým nevyjde cez spodný otvor.

2. Zalievanie formy voskom

      Vosk je potrebné rozpustiť v nádobe (najlepšie smaltovanej) priamo na miernom ohni alebo vo vodnom kúpeli. Pred nalievaním by mal mať vosk teplotu približne 60 °C. Nemal by byť ani príliš chladný ani príliš horúci. Do roztopeného vosku je možné pridať kúsok farby na sviečky a pár kvapiek vône alebo silice. Vosk sa potom voľne nalieva do formy, aby sa zaliali postupne všetky záhyby a členitosti. Čas tuhnutia vosku závisí od veľkosti silikónovej formy (1-2 hodiny).

3. Vyberanie voskovej sviečky z formy

     Po zatuhnutí a vychladnutí vosku sa môžu odstrániť sťahovacie gumičky a opatrne otvoriť forma. Sviečku je potrebné z formy jemne vybrať. Potom sa  môže odstrániť špáradlo, knôt sa na spodnej strane odreže pri základni sviečky, zatiaľ čo v hornej časti sviečky je potrebné nechať vyčnievať asi 1-2 cm knôtu (prípadne podľa potreby). Na záver je možné ešte vrchnú časť knôtu namočiť do teplého vosku.

    Hotové sviečky z včelieho vosku sa môžu vyzdobiť napríklad pomocou špeciálnych farieb na vosk alebo použitím glitrov alebo rôznych prírodných materiálov, ako napr. zrnká kávy, usušené kolieska z nakrájaných pomarančov a podobne.

Pre jednoduchšiu orientáciu sú silikónové formy tématicky rozdelené do nasledovných kategórií: